Jak co roku problem z tym Mikołajem, bo przecież grube prezenty pójdą dopiero pod choinkę, a słodyczy bachorowi dawać nie ma sensu. Po pierwsze znów będzie latał po domu naspidowany cukrem, po drugie i tak dostanie od babci. Macie to jak w Żelaznym Banku z Braavos. Kupcie książkę. W razie jakichkolwiek wątpliwości. Zawsze. Kupcie. Książkę. Serio.
No to lecimy z mikołajkowymi polecankami. Nie ma ściemy, testowaliśmy wszystkie wymienione tu książki. Podobnie jak w zeszłym roku, wraz z Preclem i Kluską postawiliśmy na względne nowości, bo wiemy, żeście książkowi wyjadacze i wiele ksiąg stoi już na wszych półkach. Zadbaliśmy też o to, żeby na liście znalazło się coś dla najmłodszych i coś dla nieco starszych, stawiając na kilka pięknych książek obrazkowych. Czyli raz jeszcze brawo my!
Książki do 30 zł
1. Podróż dookoła świata (Nikola Kucharska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Jedna w pionie, druga w poziomie - dwie wypełnione po brzegi szczegółami podróże wyczarowała Nikola Kucharska w tej ogromnej książce (jedna w pionie, z północy na połudzie, druga aś w poziomie, ze wschodu na zachód). Ogromnej, bo można wprawdzie czytać ją strona po stronie, ale kto by chciał tak robić, skoro można też rozłożyć z niej na podłodze długaśną trasę? Tak, Podróż dookoła świata składa się w harmonijkę. Fajowo!
Dla kogo: Dla globtrotterów i miłośników szczegółów.
2. Czary na Białym (Magdalena Mrozińska, Wydawnictwo Warstwy)
W pierwszej chwili pomyślała sobie Matka, że ta książka jest nieźle pojechana. No bo wyobraźcie sobie, że głównym bohaterem jest Kożuch z mleka, który pewna dziewczynka z obrzydzeniem wyrzuca do zlewu. A Kożuch podróżuje sobie dalej, spotyka nowych przyjaciół, przeżywa przygody... Już po chwili okazuje się jednak, że Czary na Białym to książka bardzo metaforyczno-poetycko-oniryczna, if ju noł łot aj min. Albo, jak powiedziałby Ojciec, dziwna. Ale przy tym bardzo piękna, nie tylko w warstwie literackiej, ale i graficznej.
Dla kogo: Dla tych, co wierzą w potęgę przyjaźni i lubią piękne ilustracje
3. Baltazar Wielki (Kirsten Sims, Wydawnictwo Kocur Bury)
Tym razem propozycja również dla młodszych czytelników - to ze względu na niewielką ilość tekstu, bo treść powinna przypaść do gustu wszystkim niezależnie od wieku. Baltazar jest najlepszym niedźwiedzim skrzypkiem na świecie - stąd przydomek Wielki. Pewnego dnia opuszcza cyrk i wyrusza w wielką podróż do krainy śniegu. Fantastyczne akwarelowo-gwaszowe ilustracje idealnie dopełniają opowieść o tym, że zwierzętom najlepiej jest żyć w naturalnym środowisku.
Dla kogo: Dla wielbicieli zwierząt, ekologii i wyrazistych ilustracji (również dla maluchów)
4. Umarły las (Adam Wajrak, Wydawnictwo Agora S.A.)
Hurrraaa! KOlejny komiks Samojlika! Do tego scenariusz autorstwa Wajraka! No, to musi być hicior. No więc jest sobie miasteczko Umarły Las, a w nim na pozór wszystko idzie spokojnie - korniki gryzą sobie drewno, zaś trójpalczasty dzięcioł Triko szeryfuje lokalnej społeczności. Jednak wraz z pojawieniem się podstępnych szpaków historia nabiera tempa - oczywiście pełnego humoru, jak na ten duet autorski przystało. Nie zabraknie też edukacyjnych ciekawostek z puszczy rodem.
Dla kogo: Dla wielbicieli Samojlika i Wajraka, dla fanów westernów, humoru i przyrody.
5. Znajdka (Dobrosława Rurańska, Wydawnictwo TADAM)
Książka obrazkowa, a więc dobra dołownie dla każdego, zilustrowana cudnie, z pięknym przesłaniem - no dobra, powiedzcie sami, czy można chcieć więcej? Znajdka to opowieść o pewnym małym, samotnym czarnym zwierzaczku, który z ukrycia obserwuje inne stworzenia. Czegoś szuka, czegoś mu brakuje, ale takie jest nieśmiałe... Czy znajdzie? Oczywiście, choć nie do końca tam, gdzie się spodziewa. A do tego te ilustracje, drodzy moi, ten szał pnącz, liści, pąków - no czad!
Dla kogo: Dla wszystkich którzy gustują w prostych opowieściach o jasnym presłaniu oraz pięknych ilustracjach
6. Dlaczego hipopotam jest gruby? (Dorota Sumińska, Wydawnictwo Literackie)
Być może pamiętacie poprzedni tom Doroty Sumińskiej, Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Otóż z tym hipopotamem sprawa jest taka sama. Seria pytań i odpowiedzi na kartach tej książki o najróżniejszych zwierzakach pozwoli rodzicom uprzedzić ten niezręczny moment, gdy bachor przychodzi i się o coś głupio pyta, a człowiek sapie, dyszy i leci sprawdzić na Wikipedii. Dlaczego ta cholerna pijawka ma 32 mózgi? Poczytajcie, to się dowiecie.
Dla kogo: Dla fanów fauny wszelakiej oraz ciekawostek i dziwnych faktów
Książki powyżej 30 zł
7. Galeria dzikich zwierząt - południe (Dieter Braun, Wydawnictwo Egmont)
Och i ach i opad szczęki, czyli najpiękniejsza (oczywiście ex aequo z jej odpowiednikiem, Galerią dzikich zwierząt - północ) książka, jaka zagościła na naszych półkach w tym roku. Olbrzymi album pełen nieco uproszczonych, zgeometryzowanych wizerunków zwierząt i dużych plam wyrazistych kolorów. Tekstu niezbyt wiele, ale przecież nie o tekst w takich książkach chodzi. Chodzi o miłość - człowiek bierze do ręki i już nie wypuści. Do tego obwoluta to plakat!
Dla kogo: Dla fanów pięknych książek i maniaków estetycznych oraz dla wielbicieli zwierzaków
8. Przed i po (Anne Margot-Ramstein, Wydawnictwo Format)
Kolejna już w tym zestawieniu obrazkowa książka radząca sobie całkiem bez słów. Jak pisała Matka w naszej obszernej recenzji (tutaj), Przed i po pokazuje różne rzeczy... przed i po. Rzeczy, przedmioty, zwierzęta, sytuacje – związki przyczynowo skutkowe, efekty działania. Coś zmienia się w coś innego, transformuje się, powoduje określone następstwa. Dla dorosłego umysłu to oczywiste, a dla młodego niekoniecznie. Świetny, nieoczywisty pomysł i piękne ilustracje zdobyły nasze serca od pierwszego oglądania.
Dla kogo: Dla miłośników pięknej ilustracji i oryginalnych pomysłów
9. Wirusy (Ewa i Natalia Karpińskie, Wydawnictwo Przygotowalnia)
Kolejna książka ze świetnym pomysłem, który natychmiast wywołał u bachorów ogromną ekscytację. No bo, wyobraźcie sobie, dzięki przezroczystym foliom, na których nadrukowane są różnorakie objawy chorób, możemy zdrowego chłopca "obsypać" z góry do dołu czerwoną wysypką! Potem folia hops! z powrotem, i już chłopiec zdrowy. Przy okazji poczytamy sobie trochę o ospie i innych wirusach. I niech was nie zwiodą słodkie stworki na ilustracjach - te wirusy to podstępne bestie!
Dla kogo: Dla fanów ciekawych pomysłów wydawniczych, książek edukacyjnych oraz (obowiązkowo!) dla wszstkich antyszczepionkowców...
10. Atomowa przygoda Profesora Astrokota (Dominic Walliman, Wydawnictwo Entliczek)
Oł jeee! Nasz absolutnie ulubiony kosmiczny kot powraca, tym razem po to, by zabrać nas w świat matematyki i atomu. Gdy dwa lata temu recenzowaliśmy dla was pierwszy tom duetu Walliman/Newman (o tutaj), to nie spodziewaliśmy się tak doskonałej kontynuacji. Dzięki Astrokotowi fizykę polubi dosłownie każdy. No bo przecież każdy chciałby dowiedzieć się, jak właściwie działa łódź podwodna, prawda? Prawda?!
Dla kogo: Zarówno dla fanów fizyki, jak i dla jej antyfanów (Astrokot w mig przekona ich, że fizyka jest super!)
Wpis powstał w ramach projektu blogowego Przygody z książką