Idzie wiosna, znaczy wysyp nowości zbliża się do księgarni. Drżyjcie portfele. Syto jest. Matka ręce zaciera, Ojciec cichutko popłakuje w rękaw, niby dzień jak co dzień, ale jakoś tak miło na sercu, że te piękne premiery już niedługo zagoszczą na naszych półkach. Chodźcie zobaczyć, co będziemy czytać tej wiosny.
Jak zwykle w przypadku naszych zajawek (jesienną znajdziecie tutaj, zimową zaś tutaj), większość książek z poniższej listy to strzały w ciemno. Jak dotąd w naszych zbiorach posiadamy zaledwie dwie - Dlaczego hipopotam jest gruby? i Opowiem ci, mamo, co robią koty, zaś cała reszta to po prostu wynik matczynego nocnego buszowania po sieci. Patrzajcie więc i podziwiajcie!
Takie piękne!
1. Płetwal Błękitny, wyd. Łajka - raju, jaka piękna... a do tego oryginalnie pomyślana, bo Płetwal to książka popularnonaukowa! Nie domyślilibyście się tego po tych poetyckich, pastelowo błękitnych akwarelowych ilustracjach, ale znajdziecie w niej sporą dawkę przystępnie podanych faktów z życia największego ssaka naszej planety. Dla nas pozycja obowiązkowa.
2. Dzień, w którym zmieniłem się w ptaka, wyd. Łajka - pierwszego dnia szkoły chłopiec zakochał się po praz pierwszy. Na całego. Ale gdy dziewczyna go nie dostrzega, postanawia zrobić coś naprawdę niezwykłego. A na dokładkę doskonałe ilustracje Raúla Nieto Guridi.
3. Lulabajki, teatr Chorea - ufundowany na Polak Potrafi projekt muzyczny Natalii Przybysz, dzieci i Wielkiego Chóru Młodej Chorei. Czternaście pięknych kołysanek o mądrych, poruszających tekstach, nagranych przez wspaniałych muzyków. Od dawna wieczorne zasypianie nie było tak piękne. Bardzo, ale bardzo się Matka cieszy z tej płyty.
Można kupić tutaj.
4. Dzieci korzeni, wyd. Przygotowalnia - absolutna klasyka niemieckiej literatury dziecięcej w końcu u nas, do tego w przepięknym wydaniu. Łagodna, ciepła opowieść o małych ludkach, które zimę przesypiają pod ziemią między korzeniami, by wiosną budzić się do życia razem z przyrodą i zabierać się do pracy wraz z owadami.
... i wesołe
5. Koala nie pozwala, wyd. Bajka - "Młodzi, starsi, duzi, mali! Oto książka o Koali. Autor zwięźle w niej opowie, co Koali siedzi w głowie. Nadstawiajcie zatem uszu: czas na bajkę prosto z buszu!" I już gęba śmieje się od ucha do ucha. Wesołe wierszyki Rafała Witka i cudne - jak zwykle - ilustracje Emilii Dziubak sprawiają, że koala wyląduje na naszej półce na 1000%
Można kupić tutaj.
6. Nasze prosię gra na nosie, wyd. Literatura - dwa zabawne opowiadania dla młodszych czytelników. Pierwszy bohater, dziarski prosiaczek Rysiek, wyrusza w świat, nie przejmując się, że ludzie wytykają go palcami... bo jest świnią! Potem poznajemy Lejka, najbrzydszego psa świata, który odkrywa w sobie wielki talent - jest waspaniałym rozśmiaszaczem.
Można kupić tutaj.
7. 30 znikających trampolin, wyd. Albus - tym razem propozycja dla nieco starszych czytelników. Trzydzieści opowiadań pokazujących to samo zdarzenie z trzydziestu różnych punktów widzenia, ze swadą i humorem, za każdym razem w innej konwencji. Zabawa słowem, językiem i ćwiczenie z komunikacji.
Można kupić tutaj.
8. Opowiem ci, mamo, co robią koty, wyd. Nasza Księgarnia - opowieść o grubaśnym leniuchu, Gburze, i przyniesionej ze schroniska rudej Żabce, to kolejna odsłona tej znanej i lubianej serii. Będzie tu trochę kocich faktów, będą zadania do rozwiązania, ćwiczenia ze spostrzegawczości, a przede wszystkim całe multum przezabawnych kocich osobowości, które Nikola Kucharska narysowała z właściwym sobie poczuciem humoru.
Można kupić tutaj.
Z pomysłem
9. Szczęka Alfreda, wyd. Dwie Siostry - książka z gatunku tych, które fantastycznie porządkują świat (coś w stylu ukochanego przez Precla Pieńka, który otworzył muzeum). Alfred zgubił sztuczną szczękę, zaczął więc poszukiwania, przy okazji przeglądając, grupując i kategoryzując wszystkie swoje rzeczy. Dodatkowo młodocianych czytelników czeka fajna niespodzianka - obwoluta książki zmienia się w plakatwypełniony szczelnie najróżniejszymi dziwnymi przedmiotami z alfredowej kolekcji.
Można kupić tutaj.
10. W domu, w dziczy, na ulicy, wyd. Dwie Siostry - tym razem propozycja dla najmłodszych. Świetnie zilustrowany kartonowy słownik obrazkowy pełen zwykłych i niezwykłych przedmiotów i sytuacji z towarzyszącymi im jednowyrazowymi podpisami. O ilustracje jednak tu chodzi - wesołe, ciepłe, bardzo klasyczne.
11. Roboty, wyd. Babaryba - jest sobie takie miasto zamieszkane przez roboty - a w nim roboty na hulajnogach, roboty prowadzące śmierciarkę, grające na bembnie, bawiące się w piaskownicy... innymi słowy roboty przy zwykłych czynnościach codziennych. Duże rozkładówki, multum szczegółów, zapowiada się gratka dla fanów technologii.
12. Morze, wyd. Tako - pół roku temu pisała Matka z podnieceniem tak: "leksykon wszystkiego, co morskie urzekł Matkę okładką z wielkimi mackami (no bo kto nie lubi wielkich macek?). W środku jest jeszcze piękniejszy – cały w morskiej tonacji, wewnątrz zaś znajdziecie nie tylko morskie fakty, ale i folklor, poezję, propozycje eksperymentów z wodą." Teraz w końcu trafi na półki. Wspaniale!
Z nutą edukacji
5. Łąka i jej zwykli-niezwykli mieszkańcy, wyd. Widnokrąg - były już zwierzęta leśne, były arktyczne, teraz przyszła pora na mieszkańców łąki. Zasady takie same, jak zwykle - w tej wyklejance możemy albo tworzyć zwierzęta prawdziwe, albo puścić wodze fantazji i tworzyć najróżniejsze mutacje. Bardzo lubimy.
6. Fach, że ach, wyd. Bajka - kosmodrom, szpital, farma, hotel i cała masa najróżniejszych miejsc, gdzie pracują specjaliści maści wszelakiej. Ta książka zawiera wszystkie ciekawostki, jakie chcieliście znać o najróżniejszych zawodach, a także garść takich, które nigdy nie przyszłyby wam do głowy. Dla wszystkich, którzy co pół godziny zmieniają zdanie, kim chcieliby zostać w przyszłości.
Można kupić tutaj.
7. Dlaczego hipopotam jest gruby?, wyd. Literackie - kontynuacja Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, czyli nowy zestaw fantastycznych zwierzęcych faktów i ciekawostek. Książka, z której dowiecie się, dlaczego pijawka ma 32 mózgi. No powiedzcie, czy nie ciekawi was taka pijawka? Potwory aż kwiczą z ciekawości.
Można kupićtutaj.
8. Cholera i inne choroby, wyd. Poradnia K - książka o tasiemcu to jest coś, co Potwory mogłyby czytać w każdych okolicnościach. Z tej dodatkowo można dowiedzieć się co to jest anoreksja czy jak działają szczepionki. A najlepsze jest to, że o tych strasznych przypadłościach autor pisze z niemałym przymrużeniem oka.
Komiksy
5. To nie jest las dla starych wilków, wyd. Kultura Gniewu - Samojlik, Samojlik, tra la la! Radość, jak zwykle, gdy ulubiony autor zapowiada nowe dzieło. Chyba jeszcze przyjdzie nam chwilę poczekać na nowy komiks z przygodami leśnej zwierzyny, ale jarać się można już teraz. To jaramy się.
6. Saga o Atlasie i Axisie, tom 3, wyd. Timof i cisi wspólnicy - znacie Atlasa i Aksisa? To dwa młode psy, żyjące w spokojnej wiosce Kanina. Do czasu aż na wioskę spada nieszczęście... i rozpoczyna się seria niezwykłych przygód. Teraz na półkach pojawi się trzeci tom cyklu, w którym bohaterowie wyruszają na wyprawę wojenną.
7. Hilda i czarna bestia, wyd. Centrala – znów premiera, na którą Matka naczekała się przebierając nogami. Naczekaliśmy się trochę na kolejną Hildę, ale będzie, już niedługo będzie. Czy trzeba ją reklamować? To jeden z najfajniejszych komiksów dla dzieci na naszej półce, do tego z żeńską protagonistką. Absolutny pewniak.
8. Orient Men, wyd. Ongrys - blast from the past, czyli komiksowy powrót do przeszłości. Nowe wydanie Orient Mena, bohatera znanego z Na co dybie w wielorybie czupek nosa Eskimosa, tym razem w całkiem własnym komiksie. Bardzo fajne wydanie, uzupełnione w stosunku do poprzedniego o brakujące odcinki i ilustracje. Chyba bardziej dla rodziców niż dla dzieci, ale sentyment uderza z siłą młota pneumatycznego.
Można kupić tutaj.
Uffff... sporo. Czy portfele drżą już z przerażenia? Co byście kupowali w pierwszej kolejności?
Piszcie Matce szybko, jeśli zapomniała o czymś ważnym, bo skoro lista zakupowa jest już tak zatrważająca, to co szkodzi dorzucić coś jeszcze? Raz się żyje!